Відповідно до законодавства України майнові права об'єкта інтелектуальної власності* можуть бути внеском до статутного капіталу** підприємства.
* об'єкти інтелектуальної власності: торгова марка, винахід, корисна модель, промисловий зразок і т.п.
**далі по тексту у якості внеску до статутного капіталу взято торгову марку, котра пройшла реєстрацію в Патентному відомстві України.
Спочатку досліджуємо законодавство України на можливість вкладу засновниками в статутний капітал підприємства майнових прав торгової марки. Результати дослідження представлені в таблиці 1.
Таблиця 1
Норми в Україні, котрі стосуються майнових прав торгової марки
в статутному капіталі підприємства
№ |
Назва закону |
Зміст норми закону |
1 |
Цивільний кодекс України [п. 3 ст.424] |
Майнові права інтелектуальної власності можуть бути згідно закону вкладом до статутного капіталу юридичної особи, предметом договору застави та інших зобов'язань, а також використовуватися в інших цивільних відновинах. |
2 |
Господарський кодекс України[п. 1 ст.86] |
Вкладами учасників та засновників господарського товариства може бути..., а також інші майнові права ( в тому числі майнові права на об'єкти інтелектуальної власності). |
3 |
Господарський кодекс України [п. 5 ст.156] |
Власник патента може передавати свої права відносно використання винаходу, корисної моделі або промислового зразка як вклад до статутного капіталу підприємства. |
4 |
Господарський кодекс України [п. 6 ст.157] |
Право інтелектуальної власності на торгову марку може бути передано як вклад до статутного фонду суб'єкта господарювання.
|
5 |
Закон про господарські товариства [ ст.13] |
Вкладом до статутного (складеного) капіталу господарського товариства може бути... або майнові або інші відчужувані права, котрі мають грошову оцінку, якщо інше не встановлено законом. |
6 |
П(С)БО 8 [ п.5] |
Бухгалтерський облік нематеріальних активів ведеться відносно кожного об'єкта за такими групами: права на комерційне позначення (права на торгові марки (знаки для товарів і послуг), комерційні (фірмові) найменування і т.п.); права на об'єкти промислової власності (право на винаходи, корисні моделі, промислові зразки, сорти рослин, породи тварин, ...; авторське право та суміжне з ним право ... |
Як бачимо, відповідно до законодавства України майнові права торгової марки можуть бути внеском до статутного капіталу підприємства.
Далі по тексту висловлена одна з існуючих точок зору. Ви можете з нею погоджуватися а можете не погоджуватися. Але як інформація дана точка зору є цікавою.
Розглянемо два варіанти передачі майнових прав торгової марки.
Варіант І. Вклад торгової марки до статутного капіталу в межах всіх майнових прав (по суті на правах власності).
Варіант ІІ. Вклад торгової марки до статутного капіталу в межах одного майнового права - це права на використання торгової марки (по суті відповідає ліцензійний угоді).
У першому варіанті питань з приводу передачі всіх майнових прав на торгову марку не виникає. З позиції бухгалтерського та податкового обліків, наведена господарська операція по торговій марці, визнається нематеріальним активом (див. П (С) БО 8; п.1.2, п.1.8 Закону про прибуток).
У другому варіанті при передачі одного майнового права торгової марки існує колізія норм. Дану колізію норм розберемо за допомогою моделювання гіпотетичної ситуації.
Засновником підприємства в якості внеску до статутного капіталу передана торгова марка в межах одного майнового права - права на використання торгової марки в господарській діяльності підприємства. Одночасно засновником обмовляється умови передачі одного майнового права на торгову марку на термін використання більше року, але менше терміну дії свідоцтво на торгову марку .
Для визначення вартості майнового права торгової марки засновником буде залучена незалежна експертна оцінка, що згідно Закону України "про оцінку майна, майнових прав" дозволить визначити грошову оцінку. Таким чином, первісна вартість майнового права торгової марки, буде використана для постановки на облік, а саме, на балансовий рахунок 12 «нематеріальні активи» (субрахунок 123 - права використання торгової марки).
Як бачимо - засновник без перешкод може в якості внеску до статутного капіталу підприємства передати одне майнове право - право на використання торгової марки (у даній ситуації не як власну торгову марку, а фактично позикову торгову марку).
З іншого боку статутний капітал підприємства - це його власність, а власність є сукупністю тріади майнових прав (право володіти, право користуватися, право розпоряджатися). Але майнове право у розглянутому вище прикладі має на увазі лише право користування торговою маркою. При цьому інші майнові права торгової марки: право володіння; право розпорядження, - жодним чином не задіяні.
Ситуація склалася таким чином, що законодавство України дає можливість підприємству не розділяти в своєму власному капіталі майнові права торгової марки за різними джерелами їх походження.
На сьогодні, затверджена Мінфіном форма № 1 "Баланс" не відображає повною інформація щодо майнових прав торгової марки (у балансі це стаття "Нематеріальні активи"), яка може бути корисною для тих користувачів, які не мають права вимагати від підприємства додаткової інформації.
Наведемо приклад, з розділу "Балансу" не можливо визначити:
по-перше, майнове право торгової марки є на правах власності, або згідно з наданим ліцензійним договором;
по-друге, за рахунок чого формуються нематеріальні активи: а саме, за рахунок майнових прав торгової марки, або за рахунок прав користування природними ресурсами, або за рахунок прав користування майном.
Проблеми подібного характеру дають підстави засумніватися щодо повноти інформації в Балансі, а також її об'єктивності при прийнятті управлінських рішень інвесторами про доцільність вкладання у дане підприємство, оцінки ризиків капіталовкладень, оцінки майнового стану підприємства і т.п, що суперечить П (С) БО 1 .
Висновок:
1. Вклад до статутного капіталу у формі майнового права на торгову марку дозволяє не відволікати фінансові ресурси з господарського обороту.
2.Вкладом в статутний капітал підприємства замість грошового еквівалента може бути майнове право торгової марки як на позиковій основі так і на правах власності .
Сніжана Бондаренко
помічник
патентного повіреного