Корисна модель - результат інтелектуальної діяльності людини в будь-якій сфері технологій (визначення взято із Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі».
Патентування корисної моделі в Україні проходить тільки етап формальної експертизи і за її результатами видають патент на корисну модель. Патент на корисну модель ще називають «малим патентом»*, «деклараційним патентом»*.
* Термін «малий патент» використовується в США, «деклараційний патент» в Україні.
Патент на корисну модель ближче по суті до патенту на винаходи, ніж до патенту на промисловий зразок. Простіше кажучи, корисна модель це теж винахід, але тільки спрощене. Відповідно висуваються критерії патентоспроможності, а також процедура патентування корисної моделі більш спрощені. Тому патент на корисну модель набагато легше отримати ніж патент на винаходи, незважаючи на те що винахід і корисну модель об'єднали в одному Законі України.
З точки зору тих прав, які надає патент на корисну модель, то термін їхньої більш короткий (на сьогодні в Україні він дорівнює 10 рокам).
Патент на корисну модель може бути перетворений в патент на винахід (термін дії патенту на винахід становить 20 років). Для цього Патентовласник необхідно пройти експертизу.
Перший патент України на корисну модель був отриманий на вібраторних антену за допомогою юридичного супроводу патентного повіреного Олександра Пономарьова.
Висновок:
1. Корисна модель - це теж винахід, але більш спрощене.
2.Корисна модель надає Патентовласник менший термін володіння правами (10 років) в порівнянні з набутими правами на винахід (20 років).
3. Головне переваги патенту на корисну модель дає Патентовласник з меншими витратами і в найкоротші терміни оформити законне право на свій розроблений об'єкт.
Cніжана Бондаренко
магістр з інтелектуальної власності